LGK-100IGBT Air Plasma Cutting Machine With Inbuilt Compressor
Beijing Seigniory NC Equipment Co.Ltd
Contact Now
Place of Origin : Sichuan, China
Brand Name : HUAYUAN
Certification : CE
Packaging Details : Carton
Supply Ability : 100 Set/Sets per Month
Price : Negotiable
Model Number : LGK-100IGBT
MOQ : 1set
Payment Terms : T/T
Delivery Time : 5-8 work days
Name : 100A plasma source
Voltage : 3P-380V 50HZ
Rated current : 30-100A
Rated Duty Cycle : 100(40° C)
Quality Cutting Thickness(Steel, hand-held) : 0.3-22mm
Quality Cutting Thickness(Steel, machine) : 12mm
Plasma gas : compressed air
Output Signal of Arc Voltage : Compressed Air
Air Pressure : 0.4-0.6MPa
Torch cooling : air cooling
Contact Now
LGK-100IGBT Inverter Air Plasma Cutter Portable CNC Plasma Cutter Plasma Source Power
3. Air pressure, hydraulic pressure sensor: Protect torch from being burnt efficiently;
Parameters
Item Unit MODELS
LGK-63IGBT LGK-100IGBT LGK-120IGBT LGK-200IGBT LGK-300IGBT LGK-400IGBT
Input Power V/Hz 3~ 380V± 15% 50/60 Hz